top of page
Szukaj
  • kaliskietowarzystwo

"Biografistyka w perspektywie regionalnej" - relacja z konferencji

W dniach 15-16 czerwca 2023 r. w Collegium Novum Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, miała miejsce ogólnopolska konferencja naukowa pt. "Biografistyka w perspektywie regionalnej", związana z przypadającym w tym roku 25-leciem wydania pierwszego tomu „Słownika biograficznego Wielkopolski południowo-wschodniej”.

Organizatorami tego wydarzenia było Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, a partnerami: Instytut Interdyscyplinarnych Badań Historycznych Akademii Kaliskiej, Książnica Pedagogiczna im. Alfonsa Parczewskiego, Biblioteka Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Przewodniczącą komitetu organizacyjnego była dr Bogumiła Celer, która czuwała nad całością tego przedsięwzięcia.

Na konferencję przybyło 31 prelegentów, z Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Kielc, Konina, Koszalina, Krakowa, Łodzi, Opatówka, Opola, Poznania, Siedlec, Szczecina, Warszawy, Wrocławia i oczywiście Kalisza. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Akademii Kaliskiej dr hab. Krzysztof Walczak, a moderatorami w siedmiu sesjach byli: prof. IH PAN dr hab. Elżbieta Orman, prof. UWr Piotr Gołdyn, prof. Akademii Kaliskiej dr hab. Ewa Andrysiak, prof. UŁ dr hab. Agata Walczak-Niewiadomska i dr Agnieszka Szczepaniak-Olejniczak.
Celem tego spotkania naukowego była popularyzacja oraz rozwój badań interdyscyplinarnych w obszarze humanistyki, a przede wszystkim upamiętnienie osób, które odegrały znaczącą rolę w historii lokalnej i regionalnej. Można było również dowiedzieć się jak szukać na nośnikach internetowych poszczególnych postaci oraz zapoznać się z poszczególnymi bazami, a także dowiedzieć się o wielu już wydanych słownikach.

Konferencja była jednym z zadań realizowanych w ramach dwuletniego projektu pt. „Biografistyka w perspektywie regionalnej” przez Pracownię Encyklopedii i Słowników Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Nauka dla Społeczeństwa” w obszarze „Humanistyka-Społeczeństwo-Tożsamość”.

27 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page