top of page
Szukaj
kaliskietowarzystwo

Przedstawiciele Pracowni Słowników i Encyklopedii KTPN na konferencji Polskiego Słownika Biograficznego w Krakowie

W środę, 6 marca 2024 r. w Krakowie odbyła się uroczysta sesja, wieńcząca projekt przygotowania listy haseł do II serii „Polskiego Słownika Biograficznego” (finansowanie: Nauka dla Społeczeństwa MEiN, kierownik Mariusz Ryńca).

W konferencji uczestniczyły dr Bogumiła Celer - przewodnicząca Pracowni Słowników i Encyklopedii KTPN i Henryka Karolewska - sekretarz Pracowni.

Zebrani w Auli Dużej Polskiej Akademii Umiejętności pracownicy Zakładu Polskiego Słownika Biograficznego, zaproszeni autorzy i przyjaciele Słownika oraz członkowie jego Rady Naukowej wysłuchali kilku podsumowujących historię wydawnictwa wystąpień.

Zastępca dyrektora IH PAN, dr hab. prof. IH PAN Maciej Górny wręczył dr hab. prof. IH PAN Elżbiecie Orman Medal IH PAN. Prof. E. Orman pracuje od 40 lat w PSB; jest autorką ponad 150 artykułów biograficznych.

Polski Słownik Biograficzny (PSB) ukazuje się w Krakowie od 1935 roku. To jeden z najważniejszych i największych narodowych projektów naukowych, służący pokoleniom humanistów, nad którego realizacją pracowało ponad 4 tysiące najwybitniejszych specjalistów z kraju i zagranicy. Do 2024 roku opublikowano 54 tomy, czyli blisko 35 tysięcy stron. Znajdują się na nich życiorysy 28 500 najwybitniejszych Polaków. PSB jest wydawnictwem wspólnym Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności. Do ponad 28 tys. już wydrukowanych haseł dojdą kolejne, dokumentujące życie wybitnych Polaków, zmarłych do ostatnich lat.   

Spotkanie było okazją do weryfikacji biogramów zawartych w "Słowniku biograficznym Wielkopolski południowo-wschodniej", zwłaszcza w t. IV wydanym w ramach grantu "Biografistyka w perspektywie regionalnej" pod kątem ujęcia ich w tworzonej Liście Haseł Serii Uzupełniającej PSB. Konferencja była dla nas także okazją do zebrania doświadczeń w trakcie słuchania referatów i rozmów kuluarowych z pracownikami Zakładu PSB.

Nawiązaliśmy także rozmowy z przedstawicielem Biblioteki Naukowej PAN i PAU dr. Marcinem Klemenskim, który przedstawił nam szanse współpracy Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk z Biblioteką.







Fot. B. Celer

16 wyświetleń0 komentarzy

Comentários


bottom of page