Serdecznie polecamy codzienny program historyczny "Wielkopolska każdego dnia" prezentujący postaci, wydarzenia, fakty i ciekawostki z historii Wielkopolski. Program przybliża wydarzenia wielkie i oczywiste oraz drobne i zupełnie zapomniane, a także ciekawostki, archiwalne zdjęcia, komentarze ekspertów.
Z okazji kolejnej rocznicy śmierci dr Danuty Wańki, postać tę, szczególnie związaną z naszym "Słownikiem" i Kaliskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk wspomina dr Grażyna Sclender.
Źródło: https://poznan.tvp.pl/55640115/wielkopolska-kazdego-dnia
Danuta Wańka była kierownikiem biblioteki kaliskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM. Urodziła się 13 grudnia 1958 roku w Iwanowicach. Drogę naukową i zawodową poświęciła książce i bibliotekom. Swoją wiedzą i doświadczeniem wspierała biblioteki publiczne, naukowe oraz pedagogiczne w całej Polsce. Była absolwentką bibliotekoznawstwa i informacji naukowej Uniwersytetu Wrocławskiego. Była doktorem nauk humanistycznych na podstawie dysertacji „Kultura książki w Kaliszu w latach 1815-1914” w 1998 roku. Pracowała w Gminnej Bibliotece Publicznej w Szczytnikach (Filia w Iwanowicach), potem w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. A. Asnyka w Kaliszu (obecnie MBP). Od 1992 roku była zatrudniona w Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu. Przez 10 lat była jej wicedyrektorem. Zorganizowała i opiekowała się księgozbiorami Ośrodka Studiów Zamiejscowych w Kaliszu Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (1998-2007) oraz Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (1998-2009). Wiedza i doświadczenie zawodowe sprawiało, iż powierzano jej kolejne funkcje. W październiku 2009 roku Danuta Wańka przyjęła propozycję ówczesnego dziekana Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM prof. Mariana Walczaka i podjęła pracę w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie, w której profesor kierował Katedrą Informacji Naukowej. Wkrótce została kierownikiem biblioteki WPA UAM. Danuta Wańka wzbogaciła i nieustannie powiększała zbiory oraz wyposażała bibliotekę w nowoczesny sprzęt. W swoim dorobku pozostawiła 12 książek oraz ponad 250 artykułów naukowych i recenzji. Była redaktorem m.in. dwóch tomów „Wielkopolskiego słownika biograficznego Wielkopolski południowo-wschodniej – Ziemi Kaliskiej”. Danuta Wańka była członkiem władz Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (w latach 2000-2012 sekretarz generalny), Oddziału Wrocławskiego Polskiego Towarzystwa Bibliologicznego, Oddziału Kaliskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Oddziału Kaliskiego Polskiego Towarzystwa Historycznego, członkiem komitetu redakcyjnego „Zeszytów Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk’’ i sekretarzem Pracowni Słowników Biograficznych KTPN. Otrzymywała wiele nagród i odznaczeń, m.in.: Złoty Krzyż Zasługi (2005), Srebrny Krzyż Zasługi (1999), Medal Komisji Edukacji Narodowej (2004), Nagroda Ministra Edukacji Narodowej (1998), Odznaka honorowa „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” (2009), Nagroda Główna im. Andrzeja Wojtkowskiego (2011). Danuta Wańka w ostatnich miesiącach wyłączyła się z aktywności naukowej. Zmagała się z chorobą nowotworową. Zmarła 28 grudnia 2015 roku w wieku 57 lat.
Commentaires